Over the past two weekends, the Academy of Television Arts and Sciences celebrated their annual awards ceremonies with two gala events that honoured the best in television and said goodbye to some favourites who are no longer on the air.

Following is a complete list of winners from the 71st annual Prime Time Emmy Awards.

Outstanding Comedy Series: “Fleabag”
Outstanding Leading Actor in a Comedy Series: Bill Hader for his role as Barry in “Barry”
Outstanding Leading Actress in a Comedy Series: Phoebe Waller-Bridge for her role as Fleabag in “Fleabag”
Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series: Tony Shalhoub for his role as Abe Weissman in “The Marvelous Mrs. Maisel”
Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series: Alex Borstein for her role as Susue Myers in “The Marvelous Mrs. Maisel”
Outstanding Guest Actor in a Comedy Series: Luke Kirby for his role as Lenny Bruce in “The Marvelous Mrs. Maisel”
Outstanding Guest Actress in a Comedy Series: Jane Lynch for her role as Sophie Lennon in “The Marvelous Mrs. Maisel”
Outstanding Directing in a Comedy Series: Harry Bradbeer for “Fleabag – Episode 1”
Outstanding Writing in a Comedy Series: Phoebe Waller-Bridge for “Fleabag – Episode 1”
Outstanding Drama Series: “Game of Thrones”
Outstanding Lead Actor in a Drama Series: Billy Porter for his role as Pray Tell in “Pose” – Porter is the first African-American and Gay actor to win an Emmy for a leading role.
Outstanding Lead Actress in a Drama Series: Jodie Comer for her role as Villanelle in “Killing Eve”
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series: Peter Dinklage for his role as Tyrion Lannister in “Game of Thrones”
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series: Julia Garner for her role as Ruth Langmore in “Ozark”
Outstanding Guest Actor in a Drama Series: Bradley Whitford for his role as Commander Joseph Lawrence in “The Handmaid’s Tale”
Outstanding Guest Actress in a Drama Series: Cherry Jones as Holly in “The Handmaid’s Tale”
Outstanding Directing for a Drama Series: Jason Bateman for “Ozark – Reparations”
Outstanding Choreography for Scripted Programming: Kathryn Burns for “Crazy Ex-Girlfriend – “Routines: Don’t Be a Lawyer, Antidepressants Are So Not a Big Deal”
Outstanding Choreography for Variety or Reality Programming: Tessandra Chavez on “World of Dance”
Outstanding Directing For A Limited Series, Movie Or Dramatic Special: Johan Renck for “Chernobyl”
Outstanding Directing for a Reality Program: Hisham Abed for “Queer Eye – Black Girl Magic”
Outstanding Directing for a Variety Series: Don Roy King for “Saturday Night Live” – Adam Sandler as host
Outstanding Directing for a Variety Special: Thom Zinny for “Springsteen on Broadway”
Outstanding Directing for a Documentary or Nonfiction Program: Elizabeth Chai Vasarhelyi and Jimmy Chin for “Free Solo”
Outstanding Documentary or Nonfiction Series: “Our Planet”
Outstanding Documentary or Nonfiction Special: “Leaving Neverland”
Outstanding Fantasy or Sci-Fi Costumes: “Game of Thrones – The Bells”
Outstanding Hairstyling for a Limited Series or Movie: “Fosse/Verdon”
Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special: “RuPaul’s Drag Race – Trump: The Rusical”
Outstanding Hairstyling for a Single-Camera Series: “The Marvelous Mrs. Maisel”
Outstanding Host for a Reality or Competition Series: RuPaul on “RuPaul’s Drag Race”
Outstanding Individual Achievement in Animation:
Character Designer Bruno Mangyoku on “Age of Sail”
Production Designer Celine Desrumaux on “Age of Sail”
Colorist Jasmin Lai on “Age of Sail”
Background Painter Elaine Lee on “Carmen Sandiego”
Production Designer Alberto Mielgo on “Love, Death, and Robots”
Background Designer Jun-ho Kim on “Love, Death, and Robots”
Character Animnator David Pate on “Love, Death, and Robots”
Storyboard Artist Owen Sullivan on “Love, Death and Robots”
Outstanding Informational Series or Special: “Anthony Bordain Parts Unknown”
Outstanding Innovation in Interactive Media:
Bernie Su, Evan Mandery, Michael Y. Chow, Bonnie Buckner, and Ken Kalopsis for “Artificial – Twitch”
Pete Billington, Jessica Yaffa Shamash, and Edward Saatchi for “Wolves in the Walls: It’s All Over – Oculus Store”
Outstanding Interactive Program: “NASA and SpaceX: The Interactive Demo-1 Launch”
Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie: Jharrell Jerome for his role as Korey Wise in “When They See Us”
Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie: Michelle Williams for her role as Gwen Verdon on “Fosse/Verdon”
Outstanding Lighting Design and Direction for a Variety Series: “Saturday Night Live” with John Mulaney as host
Outstanding Lighting Design and Direction for a Variety Special: “Rent”
Outstanding Television Movie: “Bandersnatch (Black Mirror)”
Outstanding Main Title Design: “Game of Thrones”
Outstanding Non-Prosthetic Makeup for a Limited Series or Movie: “Fosse/Verdon”
Outstanding Non-Prosthetic Makeup for a Multi-Camera Series or Special: “Saturday Night Live” Adam Sandler as host
Outstanding Non-Prosthetic Makeup for a Single-Camera Series: “Game of Thrones: The Long Night”
Outstanding Limited Series: “Chernobyl”
Outstanding Motion Design: “Patriot Act with Hasan Minhaj”
Outstanding Multi-Camera Picture Editing For A Comedy Series: “One Day at a Time – The Funeral”
Outstanding Original Dramatic Score Music Composition For A Documentary Series Or Special: “Free Solo”
Outstanding Original Dramatic Score Music Composition For A Limited Series, Movie Or Special: “Chernobyl”
Outstanding Original Dramatic Score Music Composition For A Series: “The Game of Thrones – The Long Night”
Outstanding Music Direction: “Fosse/Verdon – Life is a Cabaret”
Outstanding Music Supervision: “The Marvelous Mrs. Maisel – We’re Going to the Catskills”
Outstanding Narrator: Sir David Attenborough on “Our Planet”
Outstanding Original Interactive Program: “NASA’s InSight Mars Landing”
Outstanding Original Main Title Theme Music: “Succession”
Outstanding Original Music and Lyrics: “Crazy Ex-Girlfriend”
Outstanding Picture Editing For A Structured Reality Or Competition Program: “Queer Eye”
Outstanding Picture Editing For A Nonfiction Program: “Free Solo”
Outstanding Picture Editing For An Unstructured Reality Program: “United Shades of America with W. Kamau Bell”
Outstanding Picture Editing For Variety Programming: “Last Week Tonight with John Oliver – The Wax and the Furious”
Outstanding Production Design For A Half Hour Narrative Program: “Russian Doll – Nothing in this World is Easy”
Outstanding Production Design For A Variety Special: “Rent”
Outstanding Production Design For A Variety, Reality Or Competition Series: “Saturday Night Live” John Mulaney and Emma Stone as hosts
Outstanding Prosthetic Makeup For A Series, Limited Series, Movie Or Special: “Star Trek: Discovery – If Memory Serves”
Outstanding Competition Program: “RuPaul’s Drag Race”
Outstanding Short Form Comedy Or Drama Series: “State of the Union”
Outstanding Short Form Nonfiction Or Reality Series: “Creating Saturday Night Live”
Outstanding Short Form Variety Series: “Carpool Karaoke: The Series”
Outstanding Short Form Animated Program: “Love, Death & Robots – The Witness”
Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Comedy Series: “Fleabag – Episode 1”
Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Drama Series: “Game of Thrones – The Long Night”
Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Limited Series Or Movie: “Chernobyl”
Outstanding Sound Editing For A Half Hour Comedy Or Drama Series And Animation: “Barry – ronny/lily”
Outstanding Sound Editing For A Limited Series, Movie Or Special: “Chernobyl”
Outstanding Sound Editing For A One Hour Comedy Or Drama Series: “Game of Thrones – The Long Night”
Outstanding Sound Editing For A Nonfiction Program: “Free Solo”
Outstanding Sound Mixing For A Half Hour Comedy Or Drama Series And Animation: “Barry – ronny/lily”
Outstanding Sound Mixing For A One Hour Comedy Or Drama Series: “Game of Thrones – The Long Night”
Outstanding Sound Mixing For A Limited Series Or Movie: “Chernobyl”
Outstanding Sound Mixing For A Variety Series Or Special: “Aretha! A Grammy Celebration for the Queen of Soul”
Outstanding Sound Mixing For A Nonfiction Program: “Free Solo”
Outstanding Special Visual Effects: “Game of Thrones – The Bells”
Outstanding Special Visual Effects In A Supporting Role: “Chernobyl”
Outstanding Structured Reality Program: “Queer Eye”
Outstanding Stunt Coordination For A Comedy Series Or Variety Program: “Glow”
Outstanding Stunt Coordination For A Drama Series, Limited Series Or Movie: “Game of Thrones”
Outstanding Supporting Actor In A Limited Series Or Movie: Stellan Skarsgard for his role as Boris Shcherbina in “Chernobyl”
Outstanding Supporting Actress In A Limited Series Or Movie: Patricia Arquette for her role as Dee Dee Blanchard in “The Act”
Outstanding Technical Direction, Camerawork, and Video Control For A Special: “The Late Late Show Carpool Karaoke Primetime Special”
Outstanding Technical Direction, Camerawork, and Video Control For A Series: “Last Week Tonight with John Oliver”
Outstanding Unstructured Reality Program: “United Shades of America with W. Kamau Bell”
Outstanding Live Variety Special: “Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s ‘All in the Family’ and ‘The Jeffersons’”
Outstanding Variety Talk Series: “Last Week Tonight with John Oliver”
Outstanding Variety Sketch Series: “Saturday Night Live”
Outstanding Pre-Recorded Variety Special: “Carpool Karaoke: When Corden Met McCartney Live form Liverpool”
Outstanding Character Voice-Over Performance: Hank Azaria as Moe, Carl, Duffman, and Kirk on “The Simpsons.
Outstanding Writing For A Drama Series: “Succession – Nobody is Ever Missing”
Outstanding Writing For A Variety Series: “Last Week Tonight with John Oliver”
Outstanding Writing For A Variety Special: “Hannah Gadsby: Nanette”
Outstanding Writing For A Nonfiction Program: “Anthony Bordain Part Unknown – Kenya”
Outstanding Writing For A Limited Series, Movie Or Dramatic Special: “Chernobyl”
Exceptional Merit In Documentary Filmmaking: “RBG” and “The Sentence”
Outstanding Actor In A Short Form Comedy Or Drama Series: Chris O’Dowd for his role as Tom in “State of the Union”
Outstanding Actress In A Short Form Comedy Or Drama Series: Rosamund Pike for her role as Louise on “State of the Union”
Outstanding Animated Program: “The Simpsons”
Outstanding Production Design For A One Hour or More Narrative Contemporary Program: “The Handmaid’s Tale – Holly”
Outstanding Production Design For A One Hour or More Narrative Period Or Fantasy Program: “Chernobyl”
Outstanding Casting For A Comedy Series: “Fleabag”
Outstanding Casting For A Drama Series: “Game of Thrones”
Outstanding Casting For A Limited Series, Movie Or Special: “When They See Us”
Outstanding Casting For A Reality Program: “Queer Eye”
Outstanding Children’s Program: “When You Wish Upon a Pickle: A Sesame Street Special”
Outstanding Cinematography For A Limited Series Or Movie: “Chernobyl – Please Remain Calm”
Outstanding Cinematography For A Multi-Camera Series: “The Ranch – Reckless”
Outstanding Cinematography For A One Hour Single-Camera Series: “The Marvelous Mrs. Maisel – Simone”
Outstanding Cinematography For A Half Hour Single-Camera Series: “Russian Doll – Ariadne”
Outstanding Cinematography For A Nonfiction Program: “Free Solo”
Outstanding Cinematography For A Reality Program: “Life Below Zero”
Outstanding Commercial: “Dream Crazy” with Colin Kapernick for Nike
Outstanding Contemporary Costumes: “Russian Doll – Superiority Complex”
Outstanding Period Costumes: “The Marvelous Mrs. Maisel – We’re Going to the Catskills”
Outstanding Costumes For Variety, Nonfiction Or Reality Programming: “RuPaul’s Drag Race – Trump: The Rusical”
Outstanding Creative Achievement In Interactive Media Within A Scripted Program: “Bandersnatch (Black Mirror)”
Outstanding Creative Achievement In Interactive Media Within An Unscripted Program: “Free Solo”

Advertisements