On December 6 the Critics Choice Awards announced the nominees for the 23rd annual Awards ceremonies set to be broadcast on January 11.

The Critics Choice Awards honours both film and television. This year “The Shape of Water” leads the list of nominees with 14 nominations.

The nominees for the 2018 Critics Choice Awards are:
Best Picture:
“The Big Sick”
“Call Me by Your Name”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“The Florida Project”
“Get Out”
“Lady Bird”
“The Post”
“The Shape of Water”
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best Actor:
Timothee Chalamet in “Call Me by Your Name”
James Franco in “The Disaster Artist”
Jake Gyllenhaal in “Stronger”
Tom Hanks in “The Post”
Daniel Kaluuya in “Get Out”
Daniel Day Lewis in “Phantom Thread”
Gary Oldman in “Darkest Hour”

Best Actress:
Jessica Chastain in “Molly’s Game”
Sally Hawkins in “The Shape of Water”
Frances McDormand in “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie in “I, Tonya”
Saoirse Ronan in “Lady Bird”
Meryl Streep in “The Post”

Best Supporting Actor:
Willem Dafoe in “The Florida Project”
Arnie Hammer in “Call Me by Your Name”
Richard Jenkins in “The Shape of Water”
Sam Rockwell in “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Sir Patrick Stewart in “Logan”
Michael Stuhlbarg in “Call Me by Your Name”

Best Supporting Actress:
Mary J Blige in “Mudbound”
Hon Chau in “Downsizing”
Tiffany Haddish in “Girls Trip”
Holly Hunter in “The Big Sick”
Allison Janney in “I, Tonya”
Laurie Metcalf in “Lady Bird”
Octavia Spencer in “The Shape of Water”

Best Young Actor or Actress:
McKenna Grace in “Gifted”
Dafne Keen in “Logan”
Brooklynn Prince in “The Florida Project”
Millicent Simmonds in “Wonderstruck”
Jacob Tremblay in “Wonder”

Best Acting Ensemble:
“Dunkirk”
“Lady Bird”
“Mudbound”
“The Post”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best Director:
Guillermo del Toro for “The Shape of Water”
Greta Gerwig for “Lady Bird”
Martin McDonagh for “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Christopher Nolan for “Dunkirk”
Luca Guadagnino for “Call Me by Your Name”
Jordan Peele for “Get Out”
Steven Spielberg for “The Post”

Best Animated Feature:
“The Breadwinner”
“Coco”
“Despicable Me 3”
“The LEGO Batman Movie”
“Loving Vincent”

Best Action Movie:
“Baby Driver”
“Logan”
“Thor: Ragnarok”
“War for the Planet of the Apes”
“Wonder Woman”

Best Comedy:
“The Big Sick”
“The Disaster Artist”
“Girls Trip”
“I, Tonya”
“Lady Bird”

Best Actor in a Comedy:
Steve Carell in “Battle of the Sexes”
James Franco in “The Disaster Artist”
Chris Hemsworth in “Thor: Ragnarok”
kumail Nanjiani in “The Big Sick”
Adam Sandler in “The Meyerowitz Stories (New and Selected)”

Best Actress in a Comedy:
Tiffany Haddish in “Girl’s Trip”
Zoe Kazan in “The Big Sick”
Margot Robbie in “I, Tonya”
Saoirse Ronan in “Lady Bird”
Emma Stone in “Battle of the Sexes”

Best Sci-Fi or Horror Movie:
“Blade Runner 2049”
“Get Out”
“It”
“The Shape of Water”

Best Foreign Language Film:
“BPM (Beats Per Minute”
“A Fantastic Woman”
“First They Killed My Father”
“In the Fade”
“The Square”
“Thelma”

Best Original Screenplay:
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor of “The Shape of Water”
Greta Gerwig for “Lady Bird”
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani for “The Big Sick”
Liz Hannah and Josh Singer for “The Post”
Martin McDonagh for “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Jordan Peele for “Get Out”

Best Adapted Screenplay:
James Ivory for “Call Me by Your Name”
Scott Neustadter and Michael H. Weber for “The Disaster Artist”
Dee Reesa nd Virgil Williams for “Mudbound”
Aaron Sorkin for “Molly’s Game”
Jack Thorne, Steve Conrad, and Stephen Chbosky for “Wonder”

Best Cinematography:
Roger Deakins for “Blade Runner 2049”
Hoyte van Hoytema for “Dunkirk”
Dan Laustsen for “The Shape of Water”
Rachel Morrison for “Mudbound”
Sayombhu Mukdeeprom for “Call Me by Your Name”

Best Production Design:
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, and Jeff Melvin for “The Shape of Water”
Jim Clay and Rebecca Alleway for “Murder on the Orient Express”
Nathan Crowley and Gary Fettis for “Dunkirk”
Dennis Gassner and Alessandra Querzola for “Blade Runner 2049”
Sarah Greenwood and Katie Spencer for “Beauty and the Beast”

Mark Tildesley and Veronique Melery for “Phantom Thread”

Best Editing:
Michael Kahn and Sarah Broshar for “The Post”
Paul Machliss and Jonathan Amos for “Baby Driver”
Lee Smith for “Dunkirk”
Joe Walker for “Blade Runner 2049”
Sidney Wolinsky for “The Shape of Water”

Best Costume Design:
Renée April for “Blade Runner 2049”
Mark Bridges for “Phantom Thread”
Jacqueline Durran for “ Beauty and the Beast”
Lindy Hemming for “Wonder Woman”
Luis Sequeira for “ The Shape of Water”

Best Hair and Makeup:
“Beauty and the Beast”
“Darkest Hour”
“I, Tonya”
“The Shape of Water”
“Wonder”

Best Visual Effects:
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“The Shape of Water”
“Thor: Ragnorok”
“War of the Planet of the Apes”
“Wonder Woman”

Best Song:
“Evemore” from “Beauty and the Beast”
“Myster of Love” from “Call Me by Your Name”
“Remember Me” from “Coco”
“Stand Up for Something” from “Marshall”
“This is Me” from “The Greatest Showman”

Best Score:
Alexandre Desplat for “The Shape of Water”
Jonny Greenwood for “Phantom Thread”
Dario Marianelli for “Darkest Hour”
Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer for “Blade Runner 2049”
John Williams for “The Post”
Hanz Zimmer for “Dunkirk”

Best TV Comedy Series:
“The Big Bang Theory”
“Black-ish”
“GLOW”
“The Marvelous Mrs. Maise”
“Modern Family”
“Patriot”

Best Actor in a TV Comedy Series:
Anthony Anderson in “Black-ish”
Aziz Ansair in “Master of None”
Hank Azaria in “Brockmire”
Ted Danson in “The Good Place”
Thomas Middleditch in “Silicon Valley”
Randall Park in “Fresh Off the Boat”

Best Actress in a TV Comedy Series:
Kristen Bell in “The Good Place”
Alison Brie in “GLOW”
Rachel Brosnahan in “The Marvelous Mrs. Maisel”
Sutton Foster in “Younger”
Ellie Kemper in “Unbreakable Kimmy Schmidt”
Constance Wu in “Fresh Off the Boat”

Best Supporting Actor in a TV Comedy Series:
Tituss Burgess in “Unbreakable Kimmy Schmidt”
Walton Gogins in “Vice-Principals”
Sean Hayes” in “Will & Grace”
Marc Maron in “GLOW”
Kumail Nanjiani in “Silicon Valley”
Ed O’Neill in “Modern Family”

Best Supporting Actress in a TV Comedy Series:
Mayim Bialik in “The Big Bang Theory”
Alex Borstein in “The Marvelous Mrs. Maisel”
Betty Gilpin in “GLOW”
Jennifer Lewis in “Black-ish”
Alessandra Mastronardi in “Master of None”
Rita Moreno in “One Day at a Time”

Best TV Drama Series:
“American Gods”
“The Crown”
“Game of Thrones”
“The Handmaid’s Tale”
“Stranger Things”
“This is Us”

Best Actor in a TV Drama Series:
Sterling K. Brown in “This is Us”
Paul Giamatti in “Billions”
Freddie Highmore in “Bates Motel”
Ian McShane in “American Gods”
Bob Odenkirk in “Better Call Saul”
Liev Schreiber in “Ray Donovan”

Best Actress in a TV Drama Series:
Caitriona Balfe in “Outlander”
Christine Baranski in “The Good Fight”
Claire Foy in “The Crown”
Tatiana Maslany in “Orphan Black”
Elisabeth Moss the “The Handmaid’s Tale”
Robin Wright in “House of Cards”

Best Supporting Actor in a TV Drama Series:
Bobby Cannavale in “Mr. Robot”
Asia Kate Dillon in “Billions”
Peter Dinklage in “Game of Thrones”
David Harbour in “Stranger Things”
Delroy Lindo in “The Good Fight”
Michael McKean in “Bett Call Saul”

Best Supporting Actress in a TV Drama Series:
Gillian Anderson in “American Gods”
Emilia Clarke in “Game of Thrones”
Ann Down in “The Handmaid’s Tale”
Cush Jumbo in “The Good Fight”
Margo Marindale” in Sneaky Pete
Chrissy Metz in “This is Us”

Best Limited TV Series:
“American Vandal”
“Big Little Lies”
“Fargo”
“Feud: Bette and Joan”
“Godless”
“The Long Road Home”

Best Made for TV Movie:
“Flint”
“I Am Elizabeth Smart”
“The Immortal Life of Henrietta Lacks”
“Sherlock: The Lying Deteective”
“The Wizard of Lies”

Best Actor in a Made for TV Movie or Limited Series:
Jeff Daniels in “Godless”
Robert De Niro in “Wizard of Lies”
Ewan McGregor in “Fargo”
Jack O’Connell in “Godless”
Evan Peters in “American Horro Story: Cult”
Bill Pullman in “The Sinner’
Jimmy Tatro in “American Vandal”

Best Actress in a Made for TV Movie or Limited Series:
Jessica Biel in “The Sinner”
Alana Boden in “I Am Elizabeth Smart”
Carrie Coon in “Fargo”
Nocole Kidman in “Big Little Lies”
Jessica Lange in “Feud: Bette and Joan”
Reese Witherspoon in “Big Little Lies”

Best Supporting Actor in a Made for TV Movie or Limited Series:
Johnny Flynn in “Genius”
Benito Martinez in “American Crime”
Alfred Molina in “Feud: Bette and Joan”
Alexander Skarsgård in “Big Little Lies”
David Thewlis in “Fargo”
Stanley Tucci in “Feud: Bette and Joan”

Best Supporting Actress in a Made for TV Movie or Limited Series:
Judy Davis in “Feud: Bette and Joan”
Laura Dern in “Big Little Lies”
Jackie Hoffman “Feud: Bette and Joan”
Regina King in “American Crime”
Michelle Pfeiffer in “The Wizard of Lies”
Mary Elizabeth Winstead in “Fargo”

Best Talk Show:
“The Ellen DeGeneres Show”
“Harry”
“Jimmy Kimmel Live!”
“The Late Late Show with James Corden”
“The Tonight Show Starring Jimmy Fallon”
“What What Happens Live with Andy Cohen”

Best Animated TV Series:
“Archer”
“Bob’s Burgers”
“BoJack Horseman”
“Danger & Eggs”
“Rick and Morty”
“The Simpsons”

Best Unstructured Reality TV Series:
“Born this Way”
Ice Road Truckers”
“Intervention”
“Live PD”
“Ride with Norman Reedus”
“Teen Mom”

Best Structured Reality TV Series:
“The Carbonaro Effect”
“Fixer Upper”
“The Profit”
“Shark Tank”
“undercover Boss”
“Who Do You Think You Are?”

Best Competition Reality TV Series:
“America’s Got Talent”
“Chopped”
“Dancing with the Stars”
“Project Runway”
“RuPAul’s Drag Race”
“The Voice”

Best Reality TV Show Host:
Ted Allen on “Chopped”
Tyra Banks on “America’s Got Talent”
Tom Bergeron on “Dancing with the Stars”
Cat Deely on “So You Think You Can Dance”
Joanna and Chip Gaines on “Fixer Upper”
RuPaul on “RuPaul’s Drag Race”

Advertisements